Pytania i odpowiedzi

Wielu naszych klientów ma pytania dotyczące gruntowych pomp ciepła, procesu odwiertów oraz naszych usług. Zebrałem najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak działamy i co oferujemy.

Nie znalazłeś informacji, której szukałeś? Prosimy o kontakt z nami - nasi specjaliści są gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania i dostarczyć wszelkich niezbędnych informacji.
Skontaktuj się z nami
  • Jak działa gruntowa pompa ciepła?

    Działanie gruntowej pompy ciepła oparte jest na procesie przekazywania energii zgromadzonej w gruncie do instalacji grzewczej.

    Aby pozyskać energię zgromadzoną w gruncie należy wykonać odwiert pionowy, do którego wprowadzany jest wymiennik wypełniony glikolem. Dzięki wprowadzonej sondzie odbierane jest ciepło zakumulowane w Ziemi. Zgromadzona energia może zostać wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń, ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia. W ten sposób uzyskujemy komfort cieplny w ogrzewanej powierzchni, pozwalający na wygenerowanie oszczędności i zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.

  • Jakie pozwolenia są konieczne aby zamontować gruntową pompę ciepła?

    Zanim rozpoczniemy prace wiertnicze należy złożyć projekt robót geologicznych do starostwa powiatowego. Korzystając z naszej oferty otrzymujecie Państwo gotową do złożenia dokumentację.

  • Jak przygotować swój dom do instalacji pompy?

    Prostsze zadanie mają osoby planujące lub dopiero rozpoczynające budowę swoich czterech kątów, ponieważ mogą od razu zaprojektować instalację grzewczą, która będzie najlepiej współgrać z pompą ciepła, czyli np. wybrać ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo unikną niepotrzebnych wydatków i prac związanych z budową komina i wydzieleniem miejsca na kotłownię.

    Nieco bardziej skomplikowane przygotowania będą musieli poczynić właściciele istniejących domów. Zazwyczaj decydują się oni na zakup pompy ciepła, gdy rezygnują z dotychczasowego, nieefektywnego źródła ciepła, np. pieca na węgiel, ekogroszek czy pellet. Na rynku dostępne są zarówno niskotemperaturowe, jak i wysokotemperaturowe rodzaje pomp ciepła, a wybrane modele mogą działać efektywnie również z innymi rodzajami odbiorników ciepła.

  • Czy potrzebne będą prace termomodernizacyjne?

    Należy pamiętać o odpowiedniej efektywności cieplnej budynku. Im dom jest lepiej zabezpieczony, tym mniej ciepła będzie z niego uciekać, a Twoje rachunki będą niższe. Termomodernizacji można dokonać m.in. poprzez:
    – ocieplenie ścian budynku,
    – wymianę drzwi i okien na szczelniejsze modele,
    – zadbanie o izolację cieplną dachu i stropu.

  • Jaka moc pompy ciepła sprawdzi się w Twoim domu?

    Wielkość pompy ciepła powinna zostać dobrana do zapotrzebowania na moc grzewczą Twojego domu – tylko wtedy będzie działać efektywnie i zapewni szybki zwrot z inwestycji. Najistotniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę to:

    – powierzchnia użytkowa domu,
    – średnie roczne zużycie wody,
    – rodzaj i jakość ocieplenia domu oraz zużycie paliwa, jakim dotychczas ogrzewany był budynek,
    – typ odbiorników ciepła, które są zainstalowane w domu (np. ogrzewanie podłogowe, ścienne, kaloryfery),
    – średnie roczne temperatury, jakie panują w okolicy.
    Niedowymiarowane urządzenie najprawdopodobniej nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego. Z kolei pompa ciepła o zbyt dużej mocy może mieć zmniejszoną żywotność ze względu na zbyt częste wyłączanie i włączanie się. Sama jednostka będzie również droższa, a inwestycja będzie zwracać się dłużej. Dlatego powierz jej dobór profesjonalistom.

  • Czy pompa ma grzałkę elektryczną?

    Grzałka elektryczna załącza się dopiero w momencie, w którym ze względu na spadek temperatury na zewnątrz, zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku przekracza moc produkowaną przez pompę ciepła. Jest to tzw. punkt biwalentny. Grzałka pełni wtedy rolę źródła szczytowego i wspomaga układ termodynamiczny. Będzie jednak odpowiadać jedynie za produkcję maksymalnie 5% energii w ciągu roku, a pozostałe 95% powinno zostać wytworzone przez samą pompę ciepła, bez wsparcia ze strony grzałki. Grzałka może również przydać się podczas ewentualnej awarii sprężarki i przejąć rolę głównego źródła ciepła aż sprężarka nie zostanie naprawiona.

  • Czy wszędzie można wiercić?

    Przed rozpoczęciem prac dokonujemy sprawdzenia warunków terenowych. Posiadamy zróżnicowany park maszynowy, który daje możliwość wiercenia niemal w każdej przestrzeni.

  • O jakie dofinansowanie do pompy możesz się starać?

    Mieszkańcy Polski mogą korzystać ze wsparcia finansowego pochodzącego z różnych programów dotacyjnych. Najpopularniejsze z nich to:

    1) Moje Ciepło

    Jeśli dopiero budujesz swój dom i chcesz go wyposażyć w ekologiczną pompę ciepła, możesz wziąć udział w programie “Moje Ciepło”. Dofinansowanie przysługuje na pokrycie od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych (na pompę gruntową – 21 tys. zł) i dotyczy inwestycji o podwyższonym standardzie energetycznym.

    2) Czyste Powietrze

    Z kolei dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych przygotowano program “Czyste Powietrze”, który zakłada dotacje na zakup i montaż gruntowych pomp ciepła. Beneficjenci uprawnieni do najwyższego poziomu wsparcia mogą uzyskać nawet 135 tys. zł..

    3) Ulga termomodernizacyjna

    Wydatki na zakup i montaż pompy ciepła, które nie zostały pokryte z żadnej wspomnianej dotacji, można odpisać od podatku za pomocą ulgi termomodernizacyjnej. W ciągu roku jeden podatnik może maksymalnie odliczyć 53 tys. złotych, a kwota ta może objąć również wspomniane wcześniej wydatki na termomodernizację, czyli np. ocieplenie ścian i dachu oraz wymianę drzwi i okien.

Gotowy na ekologiczne ogrzewanie?

Masz pytania o gruntowe pompy ciepła?

Chcesz wiedzieć, jak oszczędzać i dbać o środowisko?

Zadzwoń do nas!

Lub wypełnij poniższy formularz